برای آشنایی با مهمترین فرآیندهای کارخانه سناتور می توانید این قسمت را مطالعه نمائید.

  • واحد ذوب ریزی

در واحد ذوب ریزی روزانه حدود ۲۰ تن مذاب تولید گردیده که با تجهیزات کنترلی از جمله دستگاه کوئیک لب افزودنیهای آن بررسی می گردد و مذاب تولیدی در رنج استاندارد قرار می گیرد.واحد ذوب ریزی مجهز به دو عدد کوره القایی دو تنی و یک  عدد کوره نگهدارنده هشت تنی می باشد .مواد اولیه مذاب  تهیه شده از شمش های استاندارد، آهن های پرسی و راهگاه های قطعات تولید  می باشد.جهت کنترل آنالیز شیمیایی از هر ذوب بوسیله دستگاه کوئیک لب نمونه تهیه شده  و درصد کربن معادل مذاب کنترل می گردد ضمن اینکه آنالیز کیفی مذاب بوسیله دستگاه کوانتومتر به صورت روزانه کنترل می گردد و در هر شیفت به صورت رندم ساختار متالوگرافی محصولات بررسی می گردد در ضمن تست های ضربه جهت کنترل استحکام محصولات بر روی نمونه شارپی صورت می گیرد.

1

  •  واحد ریخته گری

در واحد ریخته گری روزانه حدود 10000 قطعه قالب گیری و تولید می گردد در این واحد درجه های قالب گیری شده   بوسیله مونوریل حمل و  به سمت بخش تولید مذاب رفته  در آنجا مذاب ریزی می گردند و در انتهای خط بوسیله  دستگاه پانچ و شیک اوت تخلیه می شود . قطعات سالم برای از بین بردن ماسه روی آنها به دستگاه شات انتقال یافته و پس از کنترل کیفیت  به واحد ماشین کاری انتقال می یابند. با توجه به اینکه قالب گیری بوسیله دستگاه های پرس صورت میگیرد در یک شیقت کاری حداقل  هشت نوع محصول مختلف می تواند ریخته گری گردد که این تنوع تولید یکی از مزایای بزرگ  این خط  نسبت به خطوط دیزاماتیک می باشد .

2

  • واحد ماشین کاری

در این واحد پلیسه ها و اضافات ریخته گری از روی قطعات گرفته  شده تا سطح قابل قبولی برای پاشش لعاب چدن بدست آید . متاسقانه بعضا دیده میشود برخی از قطعاتی که توسط سایر کارگاه ها تولید میشود سطح ریخته گری کاملا زبرو خشنی دارند  و علی رغم  اینکه پلیسه های آن به هیچ عنوان تمیز کاری نشده اند ، به عنوان  محصول آماده در بازار بفروش می رسند .  این در حالی است که  در کارخانه سناتور  بخش اعظمی از فرایند تولید به واحد ماشین کاری و  پلیسه گیری  اختصاص می یابد به طوریکه در این واحد برای ایجاد سطح کاملا صاف و صیقلی سه مرحله  تمیز کاری و فیشینگ قطعات صورت می پذیرد و نهایتا قطعات به  دستگاه شات بلاست منتقل می شوند . لازم به ذکر است برای افزایش هرچه بیشتر کیفیت قطعات تولیدی   از کنترل 100%  واحد تضمین کیفیت استفاده میشود .

3

  • واحد لعاب کاری

در این مرحله برای لعاب قطعات از 2 روش مختلف  پاشش و دیپ استفاده میشود پس از انجام فرایند لعاب کاری ، قطعات در حدود یک ساعت در دمای محیط خشک شده و به کوره پخت لعاب منتقل میشوند سپس بعد ار گذراندن مرحله پخت در دمای 800 درجه سانتی گراد به ایستگاه پایانی به منظور کنترل نهایی فرستاده می شوند.

4

  •   واحد بسته بندی

پس از پخت لعاب ،قطعات توسط اپراتورهای واحد تضمین کیفیت  به صورت 100% مورد بازرسی نهایی  قرار می گیرند . پس از تأیید ، قطعات بوسیله نوار نقاله به اپراتورهایی که  وظیفه نصب پین لاستیکی و بسته بندی قطعات  را بر عهده  دارند ، انتقال  می یابند  و پس از نصب پین  در نهایت قطعات ،شیرینگ شده و آماده تحویل به انبار محصول می گردند.

5

  •   واحد  تضمین کیفیت

در واحد تضمین کیفیت ، اقدامات ذیل درراستای دست یابی به اهداف کیفی  کارخانه سناتور و نیز ایجاد و اجرای دستورالعمل های  مربوط به سیستم مدیریت کیفیت صورت می پذیرد .

۱:  بررسی و مطالعه روشها ، دستورالعمل ها و سایر مستندات نظام کیفیت
۲:  بررسی و کنترل تغییرات پیشنهادی مستندات سیستم مدیریت کیفیت
۳:   ارائه پیشنهادات لازم برای آموزش های مورد نیاز در ارتباط با سیستم مدیریت کیفیت
۴:   تجزیه و تحلیل اهداف کارخانه در زمینه های سیستم مدیریت کیفیت
۵:  تشکیل جلسات مدیریت بصورت دوره ای و پیگیری تصمیمات گرفته شده
۶:   پایش و اندازه گیری کلیه فرآیندهای مورد نیاز برای سیستم مدیریت کیفیت
۷:  گزارش دهی به مدیریت سازمان در مورد عملکرد سیستم

6

  • واحد آزمایشگاه

آزمایشگاه کارخانه سناتور با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی مدرن و پیشرفته به ارزیابی و انجام آزمایشات متعدد می پردازند  که از این  جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

دستگاه اسپکترومتر (کوانتومتر) ، دستگاه سالت اسپری ، میکروسکوپ نوری ، دستگاه مکانیکی استحکام ماسه ، ویبراتور ماسه ، ویبراتور لعاب ،پولیش متالوگرافی ، ترازوهای دیجیتال با حساسیت بالا ، دستگاه سنجش رطوبت ماسه ، کوره عملیاتی حرارتی آزمایشگاهی ، دستگاه کویک لب ، دستگاه سنجش ضخامت لعاب ، تجهیزات سنجش نرمی و وزن حجمی لعاب.

کلیه اقلام و مواد ورودی ، فرایند های تولیدی و محصولات نهایی مورد سنجش و آزمایش قرار میگیرند  برخی از مهم ترین  آزمایشات  عبارتند از :

آزمایشات مربوط به

1-    مواد اولیه مصرفی تولید شامل: ماسه ورودی ریخته گری ؛فروسیلیس ، فرو منگنز ، گرافیت ، لعاب

2-    فرایند ریخته گری شامل :آنالیز مذاب ، استحکام و چسبندگی درصد رطوبت ذغال ماسه خط تولید

3-    محصول نهایی ریخته گری شامل : بررسی ساختار متالوگرافی قطعات  ، استحکام قطعه

4-    فرایند لعاب شامل : کنترل نرمی و وزن حجمی لعاب ، ضخامت لعاب ،  کنترل دما و سرعت مربوط به کوره پخت لعاب

5-   محصول نهایی لعاب کاری شده شامل : تست شوک حرارتی بر روی لعاب قطعات کنترل مقاومت به سالت اسپری لعاب، ضخامت پوشش لعاب قطعات ، چسبندگی لعاب

7

  • واحد قالب سازی CNC

در واحد قالب سازی کلیه مدل های محصولات که بر اساس درخواست مشتری و با رعایت الزامات واحد مهندسی کارخانه ، طراحی شده و توسط دستگاه CNC ساخته می شود .پس از اتمام ساخت مدل ، واحد تضمین کیفیت مدل را از لحاظ انطباق با نقشه کنترل کرده و برای انجام تولید آزمایشی به خط تولید ارسال می نماید .cnc-senator